Pan Cogito
Zbigniew Bolesław Ryszard Herbert – polski poeta, eseista, dramaturg, twórca słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito”, autor słuchowisk ; pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Laureat ponad dwudziestu nagród literackich. Sztandarowy poeta polskiej opozycji lat 80-tych. Był jedynym z poetów polskich, który mógł być dumny z tego, że nigdy nie napisał stów, których mógłby się wstydzić. Piękny duchem, olbrzymi talentem, polski, a zarazem europejski Pan Cogito.
„Każdy kraj ma w ciągu całej swojej historii zaledwie kilku takich poetów, których słowa stają się własnością języka przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Tak stało się z poezją Herberta jeszcze za jego życia” – pisał Czesław Miłosz.
A biograf Herberta, Andrzej Franaszek, zaznaczał:
„Ten człowiek, tak bardzo doświadczony przez los, udręczony chorobą, pełen lęków, często opowiadający rzeczy nieprawdziwe, wręcz wymyślający swoje życie, równocześnie potrafił w poezji osiągnąć ton krystaliczny, czysty, wzbić się ponad rzeczywistość” .
Z poezją Zbigniewa Herberta we wtorkowe popołudnie zmierzył się Włodzimierz Galicki.
Pan Włodzimierz od 40 lat popularyzuje poezję, pracuje nad słowem, przygotowuje młodzież do konkursów recytatorskich. Jest twórcą scenariuszy poetyckich, grup teatralnych, wieczorów literackich. Twórca projektu „Poezja w drodze” w ramach którego, próbuje wraz z zaprzyjaźnionymi aktorami i muzykami, właśnie poprzez poezję, pokazać prawdziwe oblicze polskiej mowy. Jej wartość i bogactwo, jej mądrość i urodę.
Świecki dominikanin, który o sobie mówi tak:
„Chciałem i chcę nadal pokazywać, że oprócz pięciu ogólnie używanych słów, które słyszy się w komunikacji miejskiej i na ulicy, są jeszcze piękne, dobre i mądre polskie słowa. Za ich pomocą można przekazać to, co w człowieku jest najlepsze i to co jest wokół niego najpiękniejsze”.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Artur Modrzejewski.
Pan Artur studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej im. Bacewiczów w Łodzi. Jest laureatem wielu polskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Umiejętności doskonalił na mistrzowskich kursach klarnetowych m. in. u Aleksandra Romańskiego, Arkadiusza Adamskiego czy Jana Jakuba Bokuna. Od 2005 roku współpracuje z łódzkim Teatrem Muzycznym i z Filharmonią Łódzką. Prowadzi klasę klarnetu w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi i w Szkole Muzycznej Towarzystwa Oświatowego „Edukacja”.
Fotorelacja z wydarzenia to dzieło Lech Baczyński.