Zgierski Dzień Bibliotekarza
Już po raz 34 obchodzony jest w Polsce Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Dokładnie 8 maja. Święto ma na celu podnoszenie świadomości na temat funkcji, jakie biblioteki pełnią w życiu. A są one źródłem wiedzy, rozrywki i kultury dla osób w każdym wieku.
Bo biblioteki to miejsca magiczne, otwarte dla wszystkich.
To miejsca spotkań w czasie i przestrzeni, w których na odwiedzającego zawsze czekają dobrzy przyjaciele – bibliotekarz i książka.
Biblioteki, jak rzadko które instytucje kultury, potrafiły odpowiedzieć na postęp związany z rozwojem współczesnej cywilizacji. Wyraża się to najpełniej w sprawnym korzystaniu z nowoczesnych programów, technologii informacyjnych i medialnych.
Dzięki różnorodnym formom działalności, biblioteki publiczne potrafiły połączyć tradycję z nowoczesnością.
Stały się miejscami integrującymi lokalną społeczność i ważnymi ośrodkami upowszechniającymi najszerzej pojętą kulturę i wiedzę.
Dzisiejszy dzień to także symbol pracy bibliotekarza, osoby, która nie boi się wyzwań i szalonych pomysłów, chętnie się uczy i zdobywa nowe umiejętności, realizuje swoje pasje i zachęca do ich rozwijania innych, jest otwarta na ludzi.
Bibliotekarz niewiele różni się od artysty, bo poprzez organizowane w bibliotece, niejednokrotnie, performerskie działania, pokazuje ludziom, jak odkryć w sobie radość poznawania. A co za tym idzie i radość czytania.
Bibliotekarze, co wypada z dumą podkreślić, stanowią wysoko wykwalifikowaną i bardzo kompetentną grupę zawodową.
A tak liczna obecność Gości, którzy odwiedzili Zgierską Bibliotekę dzisiejszego dnia świadczy, że nie jesteśmy zgierzanom obojętni. Dziękujemy za piękne życzenia i wspaniałe wyróżnienia. Biblioteka Zgierska została doceniona za działalność edukacyjną i kultywowanie pamięci o walce o niepodległość naszej Ojczyzny. Aktu dekoracji Medalem „Pro Patria” z upoważnienia Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, dokonał Starosta Zgierskie – Pan Bogdan Jarota. To był dla zgierskich bibliotekarzy niezapomniany dzień. Prawdziwe święto, które tak pięknie zdokumentował Lech Baczyński.