Jednym z priorytetów w działalności Zgierskiej Biblioteki jest gromadzenie i opracowanie wszelkich materiałów dotyczących regionu.
W roku 2008 Książnica wydała pierwszą bibliografię – bibliografię retrospektywną rejestrującą piśmiennictwo dotyczące Zgierza i powiatu zgierskiego od czasów najdawniejszych do roku 2008.
Publikacją „Bibliografia Zgierza i powiatu zgierskiego”, opracowaną w roku 2010, Biblioteka rozpoczęła wydawanie bibliografii bieżącej, prezentującej aktualny dorobek wydawniczy poświęcony naszemu regionowi.
Dotychczas ziemia zgierska nie posiadała tego rodzaju wydawnictwa, co w konsekwencji, w znacznym stopniu utrudniało dostęp do publikacji dotyczących różnych aspektów rzeczywistości gospodarczo-społecznej.
Wydawana przez Bibliotekę bibliografia rejestruje dokumenty samoistne wydawniczo i piśmienniczo (książki, broszury, czasopisma), artykuły prasowe, rozdziały książek, dokumenty kartograficzne, a także dokumenty życia społecznego (m. in. jednodniówki, katalogi).
Najliczniejszą grupę zarejestrowanych dokumentów stanowią artykuły z dzienników i czasopism regionalnych, które są najbogatszym i najbardziej aktualnym źródłem informacji o życiu społecznym, politycznym, kulturalnym miasta i powiatu.
Publikacja rejestruje także wydawnictwa ciągłe wydawane na terenie miasta i powiatu, bez względu na ich zawartość treściową.
Opisy większości zarejestrowanych dokumentów sporządzane są z autopsji. W przypadku, gdy tytuł niejednoznacznie wskazuje na zagadnienia w nim poruszane, opis uzupełnia adnotacja.
Dokumenty będące podstawą rejestracji bibliograficznej (w postaci oryginałów lub dokumentów wtórnych) znajdują się w siedzibie Biblioteki, stąd „Bibliografię Zgierza i powiatu zgierskiego” uznać można za formę katalogu Książnicy.
W założeniu bibliografia dąży do kompletności, jednak ze względu na ogromną ilość materiału oraz brak możliwości dotarcia do wszystkich publikacji, nie jest ona pełna.
Ponadto, z uwagi na nie zawsze istotną wartość informacyjną dokumentu dla użytkownika, prowadzona jest selekcja merytoryczna artykułów prasowych.
Publikacje uzupełniają indeksy: autorski i przedmiotowy.
Mamy nadzieję, że wydawany rokrocznie spis dokumentów zaspokaja potrzebę bieżącej i aktualnej informacji o życiu środowiska lokalnego i jest cennym źródłem wiedzy o regionie.